422 Church Street
Grapevine, Texas 76051
Office Hours: M-F 8 AM - 5 PM
Contact Us

Worship Times

8:30 & 9:45 AM Traditional
9 AM Contemporary
11 AM Blended | Bilingual
More details...


    Home » Connect » Contact Us » Leadership First United Methodist Church Grapevine has staff to facilitate ministry, but the leaders of the church are actually members who give of their free time to further the ministries of the church. Below is a listing of the committees and boards led by lay persons. Click here to meet our staff.

    Ministry How-To Guide (pdf)

    Click on the name of the committee to read more about it.

    Administrative Board

    Chair: Mark Croft
    Vice-Chair: Mark Howe
    Senior Pastor: John Mollet
    Lay Leader: Ed Crater
    UMW President: Linda Howe
    Iron Men Representative: Russell Gravitt & Neil Payne

    Administrative Board is also made up of all of the Council on Ministries, the Chairs of each committee, and all of the Lay Members to Annual Conference (see below for each of these groups).
      Sunday School Class Representatives:
    All Seasons: Steve & Kristi Isbell
    Biblical Archaeology: Judy Grosbach
    Connections: Pat Laster
    Faith Builders: Curtis Jones 
    GIFT: Michelle & Kody Chappell
    Journey's Foundation: Julie Croft
    Open Door: OC Hailey
    Pan de Vida: Socorro Garcia
    Pathfinders: Rachel Bell
    Roundtable: Donna Chabot
    Seekers: Linda Flippin
    Singles: Ann Correll

    Council on Ministries

    Chair: John Erickson
    Vice-Chair: Linda Tidmore
    Hispanic: Alejandra Diaz
    Worship: Brian Randolph
    Evangelism: Kathi Shaw
    Missions: Steve Breunig
    Compassion: Miriam Ward 
    Discipleship: Nancy Johnson
    Fellowship: Kim Crater
    Boy Scout Representative: Bob Williams
    UMW: Linda Howe
    Iron Men: Neil Payne & Russell Gravitt 

    Committee on Staff/Parish Relations

    Class of 2015
    Melissa Goebel
    Linda Almendarez
    Herb Fry
    Class of 2016
    Sally Itz
    Mark Maness
    Paul Johnson
    Class of 2017
    Kathi Langham
    Dawn Treese
    Jon De La Cruz

     Lay Leader: Ed Crater
    Senior Pastor: John Mollet

    Committee on Lay Leadership

    Class of 2015
    Dawn Treese
    Mike Ozymy
    Bob Campisi
    Class of 2016
    Kathy Langham
    Nicole Wilson
    Susan Green
    Class of 2017
    Jana Howell
    OC Hailey

    Senior Pastor/Chair: John Mollet
    Lay Leader: Ed Crater

    Committee on Finance

    Class of 2015
    Ed Lakey
    Buck Townsend
    Ken Hall (chair)
    Dick Guckel
    Class of 2016
    Richard Bell
    Len Stringer
    Rick Schultz
    Fred Rigdon
    Class of 2017
    Ann Goss
    Rick Neil
    Ron Shields
    Julie Croft

    Staff: Trudy Hughes
    Senior Pastor: John Mollet
    Lay Leader: Ed Crater


    Class of 2015
    Allen Barraclough
    Michele Sirotnak
    Class of 2016
    Cecil Langham
    Teresa Agler
    Ralph Pettingell (chair)
    Class of 2017
    Karen Watkins
    Steve Isbell
    Mike Ozymy


    Compass Team

    Class of 2015
    Helen Jean Lucas Reed
    Phillip Coleman
    Steve Palla
    Class of 2016
    Walter Merrill
    Hud Hudspeth
    Sue Schultz
    Class of 2017
    Anne Rhoades
    Troy Merklin
    Josh Crow

    Stewardship Team

    Class of 2015
    Julie Stringer
    Rocky Drew
    Brian Sundell
    Class of 2016
    Rachel Bell
    Sarah Erickson
    Tony Waterbury
    Class of 2017
    Greg Weston (chair)
    Denise Moore
    Jim Goss

    Staff: Trudy Hughes, Melburn Sibley, John Mollet

    Lay Members to Annual Conference

    Allen Mossman
    Jessie Mossman
    Walt Milner
    Mike Rushing
    Barbara Evartt
    Alternate: Odell Evartt

    Foundation Committee

    Class of 2015
    Allen Mossman (chair)
    Elaine Free-Roberson
    Class of 2016
    Judy Sherman
    Wes Agler
    Class of 2017
    Rod Hall
    Peggy White

    Trustee Chair: Ralph Pettingell
    Finance Chair: Ken Hall
    Senior Pastor: John Mollet

    Youth Council

    Class of 2015
    Marilyn Hall
    Sue Walker
    John Logan
    Class of 2016
    Angie Vaughan
    Pam De La Cruz
    Dana Sundell
    Class of 2017
    Rick Schultz
    Brook Sorem
    Lisa Palla

    Children's Council

    Class of 2015
    Justin Lemman
    Christa Smith
    Donna Price
    Class of 2016
    Rachel Bell
    Curtis Price
    Amy Gravitt
    Class of 2017
    Nicole Wilson
    Misti Holmes
    Aurora East

    Task Forces
    We currently have three task forces in place to deal with issues vital to our congregation. They are:

    Heritage Task Force:
    Armando Alvarado 
    Roger Glover 
    OC Hailey 
    Betsy Hayes 
    Rick Mang
    John Mollet 
    Dana Sundell 
    Carolyn Ann Walgren
    Preschool Rebirthing:
    Cindy Baldwin 
    Janice Cook 
    Ann Hailey 
    Julie Hudspeth 
    Troy Merklin 
    John Mollet
    Mary Diane Morley
    Debbie Price 
    Cindy Ryan 
    Robin Ryan 
    Angie Vaughan 
    Patty Bandy
    Building Committee:
    Paula Davis  
    Tommy Green 
    Mark Howe 
    Trudy Hughes
    Jill Lakey
    Wayne McNinch
    Walt Milner 
    John Mollet
    Phil Morley 
    Craig Morris 
    Angelia Ozymy 
    Kathi Shaw 
    Robert Treese 
    Curtis Price

    Administrative Board The purpose of the Administrative Board is to create a... More
    Board of Trustees The Board of Trustees supervises and maintains all property... More
    Council on Ministries The purpose of the Council on Ministries is to plan the... More
    Compass Team The Compass Team is an on-going long range planning group... More
    Finance Committee The job of the committee on finance is to identify,... More
    422 Church Street | Grapevine, TX 76051 | 817-481-2559